Kevertágyas vízlágyító (kation, anion cserélő) műgyanta
1 liter gyantával általában 100 liter 0-ás vizet lehet csinálni (ha a csapvíz 14-16 nk körüli), de nekem már sikerült 140 litert is. Ez függ attól, hogy a csapból éppen milyen víz jön.
Egy 30 literes hordóval dolgozom, így ezt veszem alapmennyiségnek.
30 literre 3 deci gyantát használok egyszerre.
A gyantát 1 réteg egyszerű harisnyába beleöntöm.
Egy nagyobb szájú, fél literes műanyag flakont megreparáltam úgy, hogy az alját több helyen kifúrtam (4-5 mm-s lyukak), és a kupakját is, de ezt akkorára, hogy egy pumpát rá tudjam illeszteni. Ebbe a flakonba beletuszkolom a gyantás harisnyát. Azért kell a nagyszájú flakon, hogy a gyanta beleférjen és kényelmesen ki is lehessen venni belőle. Jelenleg egy régi biciklis kulacsot használok erre a célra, de megfelel pl. a fél literes jegesteák flakonja is. A lényeg az, hogy a flakon lehetőleg hengeres alakú legyen, de legalábbis a gyantát úgy kell benne elhelyezni, hogy a víz ne tudja kikerülni, kényleten legyen a gyantán áthaladni.
Miután a pumpa is a helyén van, az egészet beledobom a 30 liter vízbe, és járatom 1-2 órát, aminek a végeredményeként 0-ás vizet kapok
A következő 30 literes adagba ezt a gyantát még visszateszem, általában még lágyít rajta egy kicsit. Kb. 1 órát szoktam még járatni vele, aztán jöhet a friss gyanta. Az a tapasztalatom, hogy érdemes csak annyi gyantával dolgozni, amit egyszerre el is használunk. Van egy nagyobb, 1 literes flakonom, amivel egyszer lustaságból kipróbáltam, hogy az egész 1 liter gyantát beleöntöttem. Megcsináltam vele 30 liter vizet (épp ennyi kellett), és félretettem. Amikor kellett egy hét múlva a következő 30 liter, akkor megint forgattam 2 órát a pumpával, de már valami nem stimmelt. Kissé büdös volt a víz. Az egész gyanta belebüdösödött harisnyástúl a flakonba... A víz zavaros lett. A vége az lett, hogy ki kellett öntenem a vizet, nem lehetett felhasználni. Ezt sajnos még egyszer végigcsináltam, mire rájöttem, hogy ezt nem lehet így.